Sunwayfoto Objektivkrage/stöd med Arca Swiss platta (80mm)

39808 - Sunwayfoto

● Förbättrad stabilitet genom jämn viktfördelning över stativet.
● Lätt och hållbar konstruktion i tålig aluminiumlegering.
● Enkel växling mellan liggande och stående fotografering.

Se till att du valt rätt!
999 kr
I lager (2 st)  Leveranstid: 1-3 dagar

Vi erbjuder hemleverans fram till din dörr

Du har alltid 14 dagars ångerrätt

Beställ före 14:00 så skickar vi dina varor idag (gäller vardagar)

Sunwayfoto LS-80 Objektivkrage 80 mm med Arca-Swiss-platta

●  Ökad stabilitet: Fördelar vikten jämnt på stativet, minskar vibrationer och förbättrar bildkvaliteten – särskilt vid användning av tunga objektiv.
Hållbar och lätt konstruktion: Tillverkad av T6061-aluminiumlegering, anodiserad med typ III-hårdanodisering, vilket ger lång hållbarhet och motstånd mot korrosion och slitage.
Snabb växling mellan fotograferingslägen: Gör det enkelt att byta mellan horisontellt och vertikalt läge utan att ta bort kameran från kulhuvudet.

Växla mellan horisontell och vertikal fotografering

1. Lossa låsknappen.
2. Vrid kamerahuset till stopp-läge.
3. Lås fast låsknappen.

Ren struktur
Konstruktionen består av en inre och en yttre ring. Den inre ringen fästs stadigt på kamerans bas via en precisionsbearbetad kameraplatta, medan den yttre ringen har Arca-Swiss-dovetail-spår samt både 1/4- och 3/8-tums gängor för montering på olika stativhuvuden. Den robusta designen ger ökad stabilitet och gör det enkelt att växla mellan olika stativ och monteringssystem.

Justerbarhet och kompatibilitet
Den adaptiva spårdesignen och den justerbara höjden på plattan säkerställer kompatibilitet med de flesta kameror med batterigrepp, inklusive Canon 5D IV och 5D III, Nikon D850, D810 och D750 samt Fujifilm X-T4. Den fungerar även bra med objektiv med en diameter upp till 80 mm.


Ingår
1x Objektivkrage (80 mm)
2x Plattor
2x Insexnyklar
4x Skruvar

Specifikationer
Passar:
- Canon 6D, 6D II, 5D III, 5D IV, 5DS, 5DS R, 50D, 60D, 70D, 80D, 90D, R, R5, R6, R6 II
- Nikon D600, D700, D750, D800, D850
- Fujifilm XT4 m.fl.
- Arca Swiss, RRS, Kirk, Wimberley, Markins, Sunwayfoto, Kangrinpoche, Benro, Siri etc
Ringdiameter: 80 mm
Längd: 132 mm
Höjd: 115 mm
Vikt: 170 gram
Färg: Svart
Material: Aluminiumlegering
Modellnummer: LS-80
Varumärke: Sunwayfoto

Lens Collar / Tripod Mount Ring

Tipsa

0
0

Recensioner

Produkten har inga recensioner

Skriv en recension om produkten

Betyg: