










JJC Motljusskydd för Nikon Nikkor Z 24-120mm f/4 S & Z 28-400mm f/4-8 VR
● Effektiv blockering av sidoljus för förbättrad bildkvalitet. ● Ingen vinjettering och skydd mot oavsiktliga stötar.
Motljusskydd för Nikon Nikkor Z 24-120mm f/4 S och Nikon Nikkor Z 28-400mm f/4-8 VR som ersätter HB-102.
● Motljusskyddet är särskilt framtaget för att effektivt blockera oönskat sidoljus, vilket resulterar i förbättrad kontrast och skärpa i bilderna.
● Ingen vinjettering uppstår, tack vare att motljusskyddet är anpassat till objektivet.
Blockerar oönskat sidoljus
Motljusskyddets huvudsakliga uppgift är att blockera oönskat sidoljus från att tränga in i objektivet, vilket kan försämra bildkvaliteten. Genom att förlänga objektivets ände och skapa skugga optimerar motljusskyddet ljusinsläppet och förhindrar ljusläckage.
Ingen vinjettering
Du kan vara trygg i vetskapen om att detta motljusskydd inte orsakar vinjettering, vilket bevarar bildkvaliteten i dina fotografier. Motljusskyddet har dessutom en icke-reflekterande matt yta på insidan, vilket minskar risken för linsöverstrålning och säkerställer skarpa bilder
Skydd och förvaring
otljusskyddet är inte bara praktiskt utan också mångsidigt. Den förlängda objektivänden skyddar effektivt objektivet från oavsiktliga stötar och fall. Dessutom kan skyddet vändas och monteras bakåt över objektivet för kompakt förvaring. Designen påverkar inte användningen av ett Ф77mm-filter eller det ursprungliga Nikon-objektivlocket.
Ingår:
1x JJC LH-HB102 Motljusskydd.
Specifikationer:
Passar:
- Nikon Nikkor Z 24-120mm f/4 S
- Nikon Nikkor Z 28-400mm f/4-8 VR
Fäste: Bajonettfattning
Filterstorlek: Ф77 mm
Färg: Svart
Material: ABS
Vändbart: Ja
Storlek: 103 × 102 × 48 mm
Vikt: 25 gram
Ersätter: HB-102
Modellnummer: LH-HB102
Varumärke: JJC
Egenskaper
Upptäck mer
Recensioner
Produkten har inga recensioner