JJC F-M4PND232 Variabelt ND2-32-filter för DJI Osmo Pocket 4P
● Variabel ND2-32 för flexibel ljuskontroll.
● Magnetfäste för snabba filterbyten.
● Optiskt HD-glas för hög bildkvalitet.
JJC F-M4PND232 variabelt ND2-32-filter för DJI Osmo Pocket 4P
JJC F-M4PND232 är ett magnetiskt variabelt ND2-32-filter för DJI Osmo Pocket 4P som ger flexibel kontroll över ljusinsläppet vid både filmning och fotografering. Genom att vrida på filtret kan ljusreduktionen enkelt justeras mellan 1 och 5 steg efter rådande ljusförhållanden, vilket gör det enklare att använda längre slutartider och skapa naturlig rörelseoskärpa i video.
Filtret monteras magnetiskt på JJC F-M4PB filteradapter och kan snabbt sättas dit eller tas bort. Den starka magnetinfästningen håller filtret säkert på plats, samtidigt som den ultratunna konstruktionen är utformad för att inte orsaka vinjettering eller störa gimbalens rörelser.
Variabel ND2-32 – 1 till 5 steg
ND2-32 ger en justerbar ljusreduktion på 1–5 steg genom att filterringen vrids. Det är särskilt praktiskt vid filmning utomhus där ljusförhållandena snabbt kan förändras och gör det möjligt att behålla önskad slutartid utan att behöva byta mellan flera fasta ND-filter. Vid fotografering kan filtret användas för längre slutartider och kreativa effekter som rörelseoskärpa.
Optiskt HD-glas med multicoating
Filtret är tillverkat av optiskt HD-glas som ger hög skärpa, god ljusgenomsläpplighet och naturlig färgåtergivning med minimal färgpåverkan. Den flerskiktade ytbehandlingen är vatten-, rep-, olje- och fingeravtrycksresistent, vilket både skyddar glaset och gör filtret enklare att hålla rent.
Ultratunn och lätt aluminiumram
Filterramen är tillverkad av aluminiumlegering och har en ultratunn konstruktion som minimerar risken för vinjettering och är utformad för att inte störa gimbalens rörelser. Räfflade greppytor på ramen gör det enklare att montera och byta filter, även med en hand.
Observera: JJC F-M4PND232 kräver JJC F-M4PB magnetisk filteradapter för montering och kan inte monteras direkt på DJI Osmo Pocket 4P.
Medföljer
1x JJC ND2-32 variabelt ND-filter
1x Förvaringsask
1x Mikrofiberduk
Specifikationer
Passar: DJI Osmo Pocket 4P
Filtertyp: Variabelt ND-filter
ND-styrka: ND2-32
Ljusreduktion: 1–5 steg
Material: Aluminiumlegering + optiskt HD-glas
Mått: 30 × 45 × 3,3 mm
Vikt: 5,7 gram
Färg: Svart
Modell: JJC F-M4PND232
EAN: 6950291569530
Varumärke: JJC
Egenskaper
Upptäck mer
Recensioner
Produkten har inga recensioner