















JJC UV-filter Ultra Slim för Canon PowerShot V1
● Ultratunn design – 1,3 mm ram eliminerar vinjettering.
● Maximal bildkvalitet – 19-lagers antireflexbeläggning, 99,3 % ljusgenomsläpp.
● Robust skydd – reptålig, antistatisk och vatten-/oljeresistent
JJC UV-filter för Canon PowerShot V1 – L39-beläggning som blockerar UV-ljus.
● Ultratunn design – endast 1,3 mm ram eliminerar risken för vinjettering även vid vidvinkel.
● Maximal bildkvalitet – 19-lagers antireflexbeläggning ger 99,3 % ljusgenomsläpp och kontrastrika bilder.
● Robust & skyddande – reptåligt, antistatiskt och vatten-/oljeresistent filter som klarar varierande miljöer.
JJC F-V1 L39 Ultra Slim Multi-Coated UV-filter är framtaget för att ge högsta möjliga bildkvalitet och samtidigt skydda objektivet. Den ultratunna ramen på endast 1,3 mm är tillverkad av anodiserad aluminiumlegering, vilket ger låg vikt utan att kompromissa på hållbarhet – och eliminerar risken för vinjettering även vid vidvinkelfotografering.
Filtret använder optiskt AGC-glas med 19 lager antireflexbeläggning på båda sidor, inklusive en avancerad AR-coating som täcker våglängdsområdet 400–680 nm. Detta ger ett ljusgenomsläpp på upp till 99,3 % och en reflektion på endast 0,15 %. Resultatet blir skarpa, klara och naturtrogna bilder med minimal ghosting och reflektioner.
Den integrerade L39-beläggningen blockerar UV-ljus under 390 nm, vilket effektivt minskar dis och förbättrar kontrast i bilderna. Med reptålig, antistatisk och vatten-/oljeresistent ytbehandling är filtret byggt för att klara varierande fotograferingsförhållanden.
Ingår
1x L39 Ultra Slim Multi-Coated UV-filter
1x Filterfodral
1x Demonteringsverktyg
1x Extra Dubbelhäftande 3M-tejp för återmontering av UV-filtret
Specifikationer
Passar:
- Canon PowerShot V1
Ljusöverföring: 99,3%
Hårdhet glas: 9H
Material: Optiskt AGC-glas, anodiserad aluminiumram
Beläggning: L39 + 19-lager AR, 19 lager per sida
Ram: 1,3 mm tunn
Vikt: 3,4 gram
Modellnummer: F-V1
Varumärke: JJC
Recensioner
Produkten har inga recensioner