Sunwayfoto CQC-01 kamerahölster med fäste och Arca-platta (55mm vänsterhänt)
● Snabb åtkomst – kameran alltid redo.
● Stabil montering – säker och Arca-kompatibel.
Sunwayfoto CQC-03 kamerahölster / Capture Camera Clip med Arca Swiss-platta och snabbfäste-system.
● Hållbarhet och lätt konstruktion: Byggd i anodiserad aluminium av typ III, vilket gör klämman både stark och lätt, idealisk för professionellt bruk och långvarig utomhusfotografering.
● Snabb och enkel åtkomst: Klämman är utrustad med ett en-klick-låssystem för snabb frigöring och säker fastsättning av kameran.
● Bred kompatibilitet och säker montering: QR-plattan är kompatibel med Arca-Swiss-standard samt de flesta RRS-kulhuvuden och stativ. Gummibeläggningen förhindrar repor och förbättrar greppet. Passar remmar upp till 55 mm.
Sunwayfoto CQC-03 Capture Camera Clip består av en klämma, en bas och en Arca-Swiss snabbkopplingsplatta. Klämman och basen kan fästas säkert på en ryggsäcksrem eller ett bälte, medan plattan monteras på kameran för snabb åtkomst.
Låsknappen säkerställer att kameran sitter säkert under rörelse. Klämman är byggd för att hantera tyngre professionella kameror och objektiv.
QR-plattan följer Arca-Swiss-standard och är kompatibel med de flesta stativ på marknaden. Systemet kan fästas på remmar upp till 55 mm breda. CNC-bearbetningen i T6061 aluminium ger hög hållbarhet och låg vikt.
Ingår:
1x Kamerahölster CQC-03
1x Platta CP-39QR
2x Extraskruvar 22 mm
1x Insexnyckel
Specifikationer:
Passar: Bälte, kamerarem
Kompatibla kameror: Systemkameror och actionkameror med 1/4-tums gänga
Maxbredd rem: 55 mm
Material: Aluminiumlegering, gummi
Max belastning: 2,5 kg
Storlek: 83 × 40 × 20 mm
Storlek platta: 38 × 38 mm
Vikt: 98 g
Modellnummer: CQC-03
Varumärke: Sunwayfoto
Engelsk beteckning: Sunwayfoto CQC-03 Capture Camera Clip with Arca Swiss Plate Quick Release System
Skillnaden mellan CQC-01 och CQC-03 är att låsknappen på CQC-03 är anpassad för vänsterhänta användare.
Egenskaper
Recensioner
Produkten har inga recensioner