TTartisan 100mm f/2.8 objektiv Soap Bubble Bokeh för Leica M

40717 - TTArtisan

● Såpbubbla-bokeh – unik och konstnärlig bakgrundseffekt.
● 13-bladig bländare – mjuk och rund oskärpa.
● Robust metallkonstruktion – byggd för lång hållbarhet.

2999 kr
I lager (1 st)  Leveranstid: 1-3 dagar

Vi erbjuder hemleverans fram till din dörr

Du har alltid 14 dagars ångerrätt

Beställ före 14:00 så skickar vi dina varor idag (gäller vardagar)

TTArtisan 100mm f/2.8 Soap Bubble Bokeh för Leica M-kameror. 

 Förvandla ditt sätt att fotografera med TTArtisans innovativa 100mm f/2.8 fullformatsobjektiv, designat för att leverera enastående såpbubbla-bokeh. Detta objektiv är skräddarsytt för fotografer som önskar fånga ögonblick och känslor med en unik, drömsk kvalitet.

● Unik Bokeh-effekt: Objektivet har en optisk design som skapar en dramatisk såpbubbla-bokeh, vilket ger en drömsk och konstnärlig bakgrundsoskärpa. Det gör det perfekt för porträtt och kreativa bilder där bakgrunden smälter samman i vackra, mjuka former.
● Hållbar konstruktion: Objektivet är byggt helt i metall, vilket ger både robusthet och lång livslängd. Den solida konstruktionen säkerställer att det klarar regelbundet användande och förblir ett pålitligt verktyg för fotografer.
● Manuell precision och kontroll: Med ett bländarområde från f/2.8 till f/22 och en 13-bladig bländare kan du skapa jämn och rund bokeh med hög flexibilitet. Den manuella fokuseringen ger dig full kontroll över skärpan och möjlighet till mer precisa resultat än med autofokus.

Optisk design

Objektivet utmärker sig med en enkel men effektiv optisk konstruktion bestående av tre element i tre grupper. Denna design framhäver den dramatiska "bubbel"-effekten i oskarpa områden, vilket skapar unika bokeh-effekter

Bländarinställningar

För extrem flexibilitet erbjuder objektivet ett bländarområde från f/2.8 till f/22. Den ovanligt höga 13-blads diafragman bidrar till en rund och behaglig bokeh. Genomsnittligt har ny optik i branschen ungefär nio bländarblad, vilket gör detta objektiv till ett verkligt undantag som resulterar i nästan perfekt cirkulära, ljusa bokehcirklar.

Material och konstruktion

TTArtisan 100mm f/2.8-objektivet är robust konstruerat helt i metall, vilket säkerställer både hållbarhet och lång livslängd. För fotografer som söker ett objektiv som kommer att stå sig över tid, är detta objektiv det perfekta valet för dig.

Användarvänlighet och kompatibilitet

Med en minsta fokuseringsavstånd på 90cm och en synvinkel på 24 grader, ger detta objektiv dig mångsidighet i ditt arbete. Det Leica M-fästet gör det också lätt att anpassa till en mängd olika spegellösa kameror, inklusive Sony E, Canon RF, Fujifilm X, Nikon Z och Leica L med hjälp av en objektivadapter.

Ett objektiv, oändliga möjligheter

"Införliva en vintage och målerisk känsla i dina bilder, där varje skott blir ett konstverk. TTArtisan 100mm f/2.8 Bubble Bokeh skapar porträtt som verkligen sticker ut, kompletterade av en förförisk, nostalgisk ton och en bokeh som sätter dina verk isär från mängden," säger TTArtisan. 


Eftersom objektivet är manuellt kräver det att du behärskar de manuella inställningarna slutartid, bländare och ISO, men du får också full kontroll över din bild. Med det här objektivet slipper du även långsam autofokus eftersom du måste ställa in fokus själv. Med andra ord kan du få en mer precis fokusering och därmed en skarpare bild.

 

I paketet ingår
1x Objektiv
1x Objektivlock
1x Bakre objektivlock
1x Skruvmejsel
1x Fokuseringskort
1x Manual (engelska och kinesiska)


Specifikationer
Passar: Leica M-kameror
Sensorstorlek: Fullformat 
Zoom: Fast objektiv
Brännvidd: 100 mm
Max bländare: f/2.8
Minsta bländare: f/22
Konstruktion: 3 element i 3 grupper
Närgräns: 90 cm
Bländarlameller: 13 st
Bildvinkel: 24°
Bildstabilisering: Nej
Autofokus: Nej
Filterstorlek: 49 mm
Material: Metall
Längd: 80 mm
Diameter: 59 mm
Vikt: 387 gram
Modellnummer: F10028-B-LM
Varumärke: TTArtisan

Gör varje fototillfälle till en konstnärlig upplevelse med TTArtisan 100mm f/2.8 fullformatsobjektiv med såpbubbel-bokeh.


OBS! Objektivet är helt manuellt – ingen elektronisk överföring av data mellan objektiv och kamerahus

Tipsa

Egenskaper

Kamerafattning
Leica M
Tillverkare/för
Leica
Max bländare
F/2.8


0
0

Recensioner

Produkten har inga recensioner

Skriv en recension om produkten

Betyg: