- 13%
 Haida Mjukgraderat GND16-filter 4 Stopp 150x170mm för M15/150mm filtersytem från Kamda – snabb leverans och trygg e-handel

Haida Mjukgraderat GND16-filter 4 Stopp 150x170mm för M15/150mm filtersytem

35627 - Haida

● Mjukgraderat GND16-filter för balanserade landskapsbilder.
● NanoPro-beläggning skyddar mot vatten, smuts och repor.

1999 kr
Ordinarie 2299 kr , du sparar300 kr, (13%)
I lager (2 st)  Leveranstid: 1-3 dagar

Vi erbjuder hemleverans fram till din dörr

Du har alltid 14 dagars ångerrätt

Beställ före 14:00 så skickar vi dina varor idag (gäller vardagar)

Haida Red Diamond NanoPro GND16 mjukgraderat optiskt filter 150x170 mm för M15 och 150 mm-filtersystem.

Red Diamond-serien är Haidas starkaste filterserie, tillverkad av optiskt glas. Genom att kombinera NanoPro-teknologi med en särskild härdningsprocess har Haida utvecklat filter som är dubbelt så starka som tidigare modeller och betydligt mer tåliga mot stötar.

Filtret är tillverkat av högkvalitativt optiskt glas och har en tunn NanoPro-multibeläggning som skyddar mot repor, vatten, olja och fingeravtryck. Beläggningen gör även filtret lätt att rengöra.

● Ökad hållbarhet – Härdat optiskt glas med NanoPro-teknologi ger hög motståndskraft mot stötar.
● Effektiv ljuskontroll – GND16-filtret reducerar ljuset med 4 steg och hjälper till att balansera ljusa himlar mot mörkare förgrunder.
● Skydd och enkel rengöring – NanoPro-beläggningen skyddar mot smuts, vatten och fingeravtryck.

Haida Red Diamond NanoPro GND16 är ett utmärkt filter för landskapsfotografering och hjälper till att jämna ut stora ljusskillnader i motivet. Filtret är neutralt och påverkar inte färgerna i bilden.

Mjukgraderade GND-filter

 

GND-filter används för att balansera exponeringen mellan ljusa och mörka delar av motivet, till exempel mellan himmel och landskap. Tack vare den mjuka övergången passar filtret särskilt bra när horisonten är ojämn, exempelvis i bergslandskap eller skogsmiljöer.

Kom ihåg: Flera graderade ND-filter kan kombineras i samma filterhållare för att skapa olika övergångar och kontrasteffekter.

Specifikationer för GND16-filter
Passar:
- Haida M15
- Haida 150 mm-system
- Lee SW150
- 150 mm-filtersystem för 2 mm tjocka filter
Material: Optiskt glas av hög kvalitet
Storlek: 150x170 mm
Tjocklek: 2 mm
Styrka: ND16
Ljusgenomsläpp: 6,25% med mjuk toning
Exponeringskompensation: -4 steg
Modellnummer: HD4383
Varumärke: Haida

Engelsk beteckning:
Red Diamond 150x170 mm Soft Graduated ND1.2

Tipsa

0
0

Recensioner

Produkten har inga recensioner

Skriv en recension om produkten

Betyg: